24.08.2018

Zaburzenia psychiczne i leki. Czy jest się czego wstydzić?


Osoby zażywające leki z powody problemów natury psychicznej często bywają obiektami nieprzyjemnych żartów. Wiąże się to z panującym powszechnie przekonaniem o uzależniających właściwościach wszystkich takich medykamentów oraz łączeniu ich z ludźmi słabymi, niezdolnymi do normalnego/samodzielnego funkcjonowania. Nie bez znaczenia jest też bardzo niski poziom wiedzy na temat konkretnych zaburzeń psychicznych.

 

czytaj więcej

 

 

24.08.2018

Samookaleczanie – jak sobie radzić?


Depresja jest zaburzeniem, któremu towarzyszyć mogą dość odmienne symptomy. Ich specyfika uzależniona jest przede wszystkim od predyspozycji danej jednostki. Wśród wielu objawów szczególnie niebezpieczne są myśli, popychające do samookaleczania.

 

czytaj więcej

 

 

09.08.2018

O benchingu słów kilka


Ostatnio opisywaliśmy zjawisko ghostingu, dziś zajmiemy się nieco zbliżonym mu benchingiem. Co łączy te terminy? Oba odnoszą się do niebezpośredniego zakończenia relacji z partnerem. O ile jednak pierwszy to nic innego jak pozbawione wyjaśnień zniknięcie, z drugim sytuacji jest bardziej złożona.

 

czytaj więcej

 

 

09.08.2018

Ghosting czyli o nagłym zniknięciu ukochanej/ukochanego


Prawdopodobnie duża część z nas doświadczyła porzucenia bez żadnych wyjaśnień. Niespodziewane zniknięcie (tzw. ghosting) szczególnej osoby to nie tylko zjawisko bardzo powszechne, ale również ciągle narastające.

 

czytaj więcej

 

 

03.08.2018

Błąd powierzchniowych relacji


Współcześnie wiele osób stroni od uczuciowego zaangażowania. Życie w ciągłym biegu, strach i egoistyczna pogoń za korzyściami materialnymi determinują traktowanie związku jedynie jako formę rozrywki. A powierzchowność więzi niemal zawsze idzie w parze z manipulacją…

 

czytaj więcej

 

 

31.07.2018

Phubbing czyli smarfonowe mury


Stały rozwój technologiczny przynosi nam regularne poszerzanie palety narzędzi, służących do komunikacji. Paradoksalnie – urządzenia i aplikacje, które w zamierzeniach miały zburzyć wszelkie międzyludzkie bariery, wznoszą nowe mury… Mury między nami, a osobami najbliższymi naszym sercom.

 

czytaj więcej

 

 

30.07.2018

Nerwica natręctw


Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (zwane inaczej nerwicą natręctw) to dość specyficzna dolegliwość, której jednoznacznej przyczyny nie udało się jeszcze ustalić. Pewne jest natomiast to, że jej objawy niezwykle skutecznie utrudniają choremu normalne funkcjonowanie.

 

czytaj więcej

 

 

26.07.2018

Dlaczego warto zerwać z rutyną?


Dom – praca, praca – dom… Wielu z nas uwięzionych jest w sidłach rutyny. Codzienne obowiązki rozpychają się w planie dnia do tego stopnia, że nie mamy ochoty czy odwagi spróbować czegoś nowego, innego, oderwanego od schematów. Z jednej strony czujemy się w tym komfortowo i bezpiecznie, z drugiej zazdrościmy innym i zmagamy się z ciągłą pustką.

 

czytaj więcej

 

 

05.07.2018

O rodzinnej toksyczności 2/2


Przemoc, niestabilność, uzależnienia oraz dysfunkcje w obrębie komunikacji… Co jeszcze określa rodzinę toksyczną? Charakterystyki ciąg dalszy.

 

czytaj więcej

 

 

05.07.2018

O rodzinnej toksyczności 1/2


Czym powinna być rodzina? Przede wszystkim oparciem i swego rodzaju azylem, w którym wszystkie uprzedzenia zastąpione są miłością, szacunkiem i akceptacją. Niestety rzeczywistość bywa niekiedy bardzo odmienna od pożądanego modelu. Różnice najbardziej uwidaczniają się w przypadku rodzin toksycznych. Rozpoznanie tego typu tworów nie jest niczym trudnym, ponieważ określa je dość charakterystyczny zespół cech. O niektórych dziś krótko opowiemy.

 

czytaj więcej

 

 

Starsze wpisy »